Достапни линкови

Сириската армија освоила база на милитантите на ИД


Сириските војници успеале да се пробијат до изолираната база во северната провинција Алепо која била под опсада на милитантите на Исламската држава уште во декември 2012 година. Ова, како што јавуваат новинските агенции, била најголема победа на сириската армија откако Русија почна да изведува воздушни напади во поддршка на претседателот Башар ал Асад кон крајот на септември. Сириските војници исто така била поддржани од ирански сили и од борци на либански Хезболах.

XS
SM
MD
LG