Достапни линкови

Упасени 38 странци во Турција за поврзаност со ИД


Турските медиуми јавија дека 38 странски државјани, меѓу кои и една жена и дете се притворени во јужниот регион Адана под сомнение дека планирале нелегално да влезат во Сирија со цел да и се придружат на милитантната група Исламска држава. Според извештаите, притворените се државјани на Азербејџан, Индонезија, Ирак и Иран, како и од Киргистан, Таџикистан и Авганистан. Двајца Турци пак се уапсени под сомнение за трговија со луѓе.

XS
SM
MD
LG