Достапни линкови

Авганистанскиот претседател го осуди обезглавувањето


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани го осуди обезглавувањето на седум припадници на шиитското малцинстви во покраината Забул. Неговиот кабинет соопшти дека Гани бил длабоко жали за жртвите. Локалните власти ја обвинија Исламската држава за обезглавувањето на четворица мажи, две жени и едно дете. Жртвите биле припадници на малцинството Хазара и потекнувале од реонот Архандаб, кој се граничи со Пакистан.

XS
SM
MD
LG