Достапни линкови

Русија го финализира договорот со Иран


Сергеј Чемезов

Русија го финализирала договорот со Иран за испорака на напреден ракетен одбранбен систем .Шефот на руската државна компанија која ќе го испорача системот, Сергеј Чемезов изјави дека договорот со Иран стапил на сила. Русија во 2010 година го замрзна договорот поради санкциите кои ги преземаа ОН против Иран. Рускиот претседател Владимир Путин ја укина забраната откако Иран постигна договор со светските сили за нуклеарната програма на земјата.

XS
SM
MD
LG