Достапни линкови

Картер - Русија го загрозува светскиот поредок


Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер ја обвини Русија за загрозување на светскиот поредок, поради нејзината улога во Украина и неодредените изјави за нуклеарното оружје. Картер вели дека Русија презема „предизвикувачки активности“ на сите полиња, во вода, во воздух, во вселената, во сајбер-просторот.
Тој вели дека американските власти се во потрага по креативни начини за да се одврати руската агресија и за да се заштитат американските сојузници.
Картер, исто така, изрази загриженост и за растечкото влијание на Кина, но сепак посилни критики беа упатени кон Русија.

XS
SM
MD
LG