Достапни линкови

Протест во Крива Паланка против изградба на џамија


Повеќе од 3.000 луѓе учествувале на синоќешниот протест против, како што велат, исламизација на Крива Паланка. Организаторите велат дека не сакаат да се изгради џамија во градот, оти, според нив, нема дозвола за градба на објектот. Претходно на најавите за протестот реагираа невладини организации од Платформата против говор на омраза според кои плакатот со кој се повикуваше на протест е говор на омраза на верска основа.

XS
SM
MD
LG