Достапни линкови

Столтенберг: Западот мора да и одговори на Русија


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата мора да одговори на руското воено зајакнување од Балтикот до источен Медитеран што и дозволува на Москва да контролира клучни делови во сегашната криза. Тој на прес конференција во Португалија за време на маневрите на НАТО додаде дека мора да бидат преземени порешителни чекори за безбедност на источните членки на Алијансата кои некогаш беа сојузници на Русија и кои страхуваат по руската интервенција во Украина.

XS
SM
MD
LG