Достапни линкови

Авганистанка, министер во канадската влада


Мириам Монсеф

Мариам Монсеф, која е родена во Авганистан и како дете пребегала во Канада е поставена на функцијата министер за демократски институции на земјата. Канадскиот премиер Џастин Трудо ја номинираше Монсфер за неговиот кабинет. 30 годишната Монсеф е најмладиот министер во владата на Трудо. Таа пораснала во авганистанскиот град Херат, а со нејзината мајка и сестра се преселила во Канада на 11 годишна возраст.

XS
SM
MD
LG