Достапни линкови

ПКК го прекинува примирјето во Турција


Протести против Курдската работничка партија во Турција

Курдската работничка партија соопшти денеска дека го прекинува едностраното примирје во Турција. Според партијата, причината за таквата одлука се постојаните воени напади од страна на власта. Примирјето Курдската работничка партија го објави на 10 октомври.

Ердоган по победата на неговата Партија на правдата и развојот на парламентарните избори во земјата изјави дека нема да сопре борбата против курдската партија.

XS
SM
MD
LG