Достапни линкови

Заедничка седница на Владите на Србија и БиХ


Премиерите на Србија и БиХ.

Владите на Србија и Босна и Херцеговина за прв пат ќе остварат заедничка седница во Сараево на која ќе разговараат за соработката во пронаоѓањето на исчезнати лица, телекомуникациите, заштитата на културното наследство и одржлив развој. Војната во Босна од 1992 до 1995 година во која загинаа околу 100 илјади луѓе и понатаму фрла сенка на односите меѓу двете земји. И Србија и Босна тежнеат кон членство во ЕУ.

XS
SM
MD
LG