Достапни линкови

Странски војници во украинската армија


Украинскиот претседател Петро Порошенко потпиша закон со кој се дозволува странски војници да служат во украинските вооружени сили. Во соопштението од кабинетот на Порошенко се наведува дека ваквиот потег ќе ја зголеми борбената способност на украинската војска против проруските сепаратисти во источна Украина и оти бројот на странски војници би бил над илјада.

XS
SM
MD
LG