Достапни линкови

Напад на ИД во курдскиот дел на Ирак


Милитанти на Исламската држава извршиле редок напад во северниот курдски регион на Ирак при што накратко ја имале контролата во близина на неколку нафтени полиња. Според курдските безбедносни сили, нападот најпрвин бил извршен со бомбаши самоубијци во клучните контролни пунктови по што милитантите влегле во Дибис, место на околу 40 километри од Ирбил. Курдските сили повторно ја презеле контролата откако убиле еден од милитантите, додека преостанатите извршиле самоубиство со активирање на експлозив.

XS
SM
MD
LG