Достапни линкови

Обид за убиство на јавен обвинител во Украина


Виктор Шокин

Непознати напаѓачи денеска се обиделе да го убијат украинскиот јавен обвинител Виктор Шокин. Заменик обвинителот Анатолиј Матиос изјави дека три куршуми биле истрелани кон канцеларијата на Шокин од соседна зграда. Според него, непробојното стакло му го спасило животот на Шокин. Шокин беше именуван на функцијата од претседателот Петро Порошенко во февруари годинава.

XS
SM
MD
LG