Достапни линкови

Кери вети поддршка за Таџикистан


Американскиот државен секретар Џон Кери со таџикистанскиот претседател Емомали Рамон.

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека САД остануваат посветени на безбедноста на Централна Азија. Тој по средбата со таџикистанскиот претседател Емомали Рамон во Душанбе нагласи дека неговата земја ќе работи со Таџикистан и другите земји со цел да се зајакне безбедноста на нивната граница.

Подоцна Кери ќе оствари средба и со туркменистанскиот претседател Гурбангули Бедимухамедов во Ашгабат со што ќе заврши неговата регионална турнеја низ Централна Азија.

XS
SM
MD
LG