Достапни линкови

Обама го потпиша двегодишниот буџет на САД


Американскиот претседател Барак Обама вчера неколку часа пред крајниот рок, 3 ноември, го потпиша двегодишниот буџетски план кој во минатата недела беше одобрен од Конгресот и со кој се отстрануваат заканите за затворање на работењето на американските владини служби. На церемонијата на потпишувањето Обама во Белата куќа забележа дека конгресмените се уште треба да ги одобрат сметките за трошење. Во буџетот е предвидено подигнување на лимитот на задолжувањата до март 2017 година.

XS
SM
MD
LG