Достапни линкови

Ердоган повика да се почитува исходот од изборите


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика целиот свет да ја почитува волјата на турскиот народ по парламентарните избори во земјата на кои победи неговата Партија на правдата и развојот. Според него, волјата на нацијата се покажала во корист на стабилноста. Тој повика на единство и сите да бидат браќа и едно во Турција. Партијата на правдата и развојот освои речиси 50 насто од гласовите, доволно за да го има мнозинството во парламентот со 550 места.

XS
SM
MD
LG