Достапни линкови

Кери на турнеја низ Централна Азија


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во Киргистан каде што ја започна турнејата низ петте поранешни советски републики во Централна Азија. Во текот на следните четири дена покрај Киргистан ќе ги посети Узбекистан, Казахстан и Таџикистан, Туркменистан.Во Кигистан Кери ќе се сретне со претседателот Алмазбек Атамбаев со кого ќе разговара за економската криза и за нивниот страв дека со повлекувањето на американските сили од Авганистан ќе заврши интересот на Вашингтон во регионот.

XS
SM
MD
LG