Достапни линкови

Милитанти поврзани со ИД одговорни за уривањето на рускиот авион


Милитантна група од Египет поврзана со организацијата Исламска држава ја презеде одговорноста за уривањето на рускиот авион утринава. Утринава во централниот дел на Синајскиот полуостров се урна авион на руската компанија „ Когалиамавиа“ кој превезувал 200 руски туристи.

Авионот се урнал веднаш по полетувањето од Шарм ел Шеик на летот кон Санкт Петерсбург. Поголемиот број од патниците се руски државјани кои биле на одмор во Шарм ел Шеик.

XS
SM
MD
LG