Достапни линкови

Турција примила најмногу бегалци


Турција годинава го надминала Пакистан по примениот број на бегалци. Во земјата досега биле згрижени 2,2 милиони беглаци од Сирија и 200 илјади од Ирак. Бегалската криза од почетокот на граѓанската војна во Сирија Турција ја чинела повеќе од осум милијарди долари.Околу 260.000 луѓе се сместени во бегалски кампови, а другите се оставени сами на себе во градовите низ цела земја.

XS
SM
MD
LG