Достапни линкови

Ѓукановиќ-Целта на протестите беше промена на власта


Антивладините протсти во Црна Гора

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ изјави денеска дека протестите на Демократскиот фронт имале цел која имплицирала насилство и промена на власта на начин спротивен на Уставот на земјата. Тој во Парламентот наведе и дека протестите биле недемократски, насилни и агресивни. Според него, нема опасност оти последните случувања ќе го загрозат патот на државата кон НАТО. Тој порача и дека Владата е подготвена по поканата за членство во НАТО да распише парламентарни избори.

XS
SM
MD
LG