Достапни линкови

САД ќе испратат специјални сили во Сирија


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама планира да распореди мал број на специјални сили во Сирија со цел да им даваат совети на бутовниците. Анонимни американски претставници на власта беа цитирани од медиумите дека Обама потпишал овластување за повеќе од 50 припадници на специјални сили да бидат распоредени во Сирија.

Според нив, со тоа ќе им помогнат на локалните сили да се координираат против милитантите на Исламската држава. Тие информирале и дека САД ќе испратат дополнителни борбени авиони, во турската воздушна база Инџирлик.

XS
SM
MD
LG