Достапни линкови

Кина ги предупредува САД за провокациите на море


Кинескиот поморски командант, адмиралот Ву Шенгли.

Кинескиот поморски командант, адмиралот Ву Шенгли на неговиот американски колега Џон Ричардсон му порачал дека мал инцидент може да предизвика војна во Јужното Кинеско Море доколку САД не прекинат со нивните провокации. Двајцата адмирали денеска разговарале преку видео телеконференција, соопшти кинеската морнарица. САД во минатата недела испратија воен брод на 8 километри оддалченост од еден вештачки остров на архипелагот Спратли.

XS
SM
MD
LG