Достапни линкови

Грузија со истрага за прислушувани разговори на Сакашвили


Михаил Сакашвили

Грузиската безбедносна служба соопшти дека ги разгледува прислушуваните разговори на поранешниот претседател Михаил Сакашвили кои протекоа во јавноста како дел од истрагата за наводниот заговор за соборување на владата. Според соопштението, во истрагата се вклучени наводните разговори на Сакашвили со директорот на телевизијата Рустави два, Ника Гварамија и еден од лидерите на опозициската партија Обединето национално движење, Гига Бокерија.

Два телефонски разговори вчера беа објавени на кои Сакашвили зборува за одбрана на Рустави два преку подигнување барикади. Тој повикува и на спроведување на револуција со физичка конфронтација со неистомислениците.

XS
SM
MD
LG