Достапни линкови

ЕУ ги суспендира санкциите против Белорусија


ЕУ денеска соопшти дека била донесена одлука за суспендирање на повеќето санкции против Белорусија во наредните четири месеци. Според соопштението, одлуката била донесена како одговор на одлободувањето на политичките затворени во Белорусија на 22 август и во контекст на подобрување на односите меѓу ЕУ и земјата.

Амбасадорите на ЕУ, се очекува да ги суспендираат замрзнатите имоти и забраната за виза на 170 лица од црната листа и да ги отстранат рестриктивните мерки против 14 компании.

XS
SM
MD
LG