Достапни линкови

Милитантите убиле 13 новинари во Мосул


Од Репортери без граници соопштија дека милитантите на Исламската држава егзекутирале најмалку 13 новинари и други медиумски работници во Мосул откако ја преземале контролата врз ирачкиот град во јуни минатата година. Во извештајот на организацијата е наведено и дека судбината на најмалку 10 од 48 медиумски работници кои биле киднапирани во Мосул се уште е непозната. Според извештајот, околу 60 новинари го напуштиле градот.

XS
SM
MD
LG