Достапни линкови

ЕУ-Кризата во Црна Гора да се реши преку институциите


Судирите на протестите во Црна Гора

Портпаролката на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Маја Коцијанчич изјави денеска дека Брисел останува на ставот оти дека политичкиот дијалог меѓу претставниците на партиите во Црна Гора мора да се води во Парламентот. Според неа, решението за актуелната политичка криза мора да се бара во самата земја и без посредување на Европската унија. Таа порача и дека пораката на лидерите на трите партии од Црна Гора има ја пренел шефот на Делегацијата на ЕУ во Подгорица Митја Дробнич.

XS
SM
MD
LG