Достапни линкови

Црна Гора: Русија вмешана во протестите во Подгорица


Владата на Црна Гора синоќа оцени дека загриженоста на руското министерство за надворешни работи поради наводната прекумерна употреба на сила на саботните протести во Подгорица, го потврдувала ставот на премиерот Мило Ѓукановиќ за вмешаноста на Русија во тие протести. Претходно, Кремљ ги отфрли обвинувањата дека Русија била поврзана со протестите и оти „тешко може да се верува дека Ѓукановиќ кој е толку долго на власт не ја сфаќа заднината на заострувањето на ситуацијата во земјата и оти веројатно знае „зошто мора да ги повторува апсурдните тврдења дека само влегувањето во НАТО ќе и обезбеди независност на Црна Гора“.

XS
SM
MD
LG