Достапни линкови

САД со нов пристап против Исламската држава


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави денеска дека САД се подготвуваат да ја забрзаат воената кампања против Исламската држава преку спроведување потешки воздушни напади во Сирија. Тој порача и дека САД се надеваат на подобро опремување на сириските бунтовници кои се борат против милитантите. Новата стратегија, според него, вклучува и поддршка на напорите на ирачките власти во нивната борба против екстремистичката група во западната покраина Анбар.

XS
SM
MD
LG