Достапни линкови

Словенија предупредува на нови мерки на границата


Шефот на словенечката дипломатија Карл Ерјавец предупреди дека земјата ќе ги зајакне мерките на границата ако пропадне планот на ЕУ за запирање на бранот на мигранти преку Балканот. Според него, мерките ќе вклучуваат и затворање на границата со Хрватска, доколку земјата продолжи да пропушта голем број мигранти. Од 16 октомври околу 84.000 луѓе ја преминале границата на Словенија.

XS
SM
MD
LG