Достапни линкови

ВМРО да го спроведе Договорот, а СДСМ да не објавува бомби


Амбасадорот на Велика Британија во Македонија,Чарлс Гарет.

Велика Британија, САД, Германија, Италија, Франција и ЕУ денеска ја повикаа владејчката партија ВМРО ДПМНЕ да не го одложува спроведувањето на реформите за решавање на политичката криза. Амбасадорот на Велика Британија во Македонија,Чарлс Гарет во име на сите изјави и дека сите влади имаат особена одговорност при политичка криза.

Гарет обраќајќи се пред Владата во Скопје побара и од СДСМ да ја почитуваат својата улога во преговорите и понатаму да не објавуваат таканаречени бомби. Амбасадорите побараа и на специјалната обвинителка Катица Јанева да и се овозможат сите неопходни средства.

XS
SM
MD
LG