Достапни линкови

Британските војници ќе останат во Авганистан


Британскиот секретар за одбрана Мајкл Фелон

Велика Британија ќе го задржи сегашното ниво на нивните војници во Авганистан и во наредната година. Британскиот секретар за одбрана Мајкл Фелон денеска го информираше Парламентот за одлуката. Претходно САД соопштија дека исто така ќе задржат 5500 војници во Авганистан и по крајниот рок за нивно повлекување до крајот на годинава. НАТО побара и од другите нивни сојузници да го направат истото. Фелон изјави дека одлуката на САД и Велика Британија ја покажува континуираната посветеност на НАТО во обуката на авганистанските сили.

XS
SM
MD
LG