Достапни линкови

Потпишана спогодбата меѓу ЕУ и Косово


Европската унија и Косово денеска во Стразбур ја потпишаа Спогодбата за стабилизација и асоцијација се што се отвора патот за членство на Косово во Унијата. Спогодбата ќе донесе поголем економски просперитет, правна сигурност, владина одговорност и политичка стабилност на граѓаните на Косово“, изјави Маја Коцијанчич, портпарол на еврокомесарот за надворешна политика на Унијата. Дипломатски извори за агенцијата Франс прес изјавија дека некои членки на Европската унија изразиле резерви околу оценките за постигнатиот напредок на Косово.

XS
SM
MD
LG