Достапни линкови

Исцрпени руските финансиски резерви


Рускиот министер за финансии Антон Силуанов

Рускиот министер за финансии Антон Силуанов изјави дека фондот на резерви на земјата може да биде исцрпен до крајот на годинава доколку цените на енергија во светот останат на моменталното ниво. Според него, буџетскиот дефицит се очекува да биде 41 милијарда долари.

Руската економија беше погодена и од санкциите кои ги спроведоа ЕУ и САД врз земјата поради нејзината улога во конфликтот во источна Украина. Руските власти потрошија и милијарди долари за организирањето на зимските олимписки игри во Сочи во минатата година, како и реконструкцијата на Крим и воената кампања во Сирија.

XS
SM
MD
LG