Достапни линкови

ИД егзекутирала три лица кревајќи во воздух столбови во Палмира


Милитанти на Исламската држава егзекутирале три лица врзувајќи ги за столбови во древниот град Палмира по што со експлозив ги кренале во воздух. Директорот на Сириската опсерваторија за човекови права Абдел Рахман прецизира дека ова се случило пред два дена и оти милитантите не го соопштиле идентитетот на лицата. ИД ги протера државните сили на сирискиот претседател Баша ал Асад од Палмира во мај годинава и од тогаш уништи неколку споменици во античкиот град кој е под заштита на УНЕСКО. Палмира, пред почетокот на војната во Сирија, годишно ја посетуваа над 150 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG