Достапни линкови

Сириските бунтовници скептични за руската понуда


Портпаролот на сириските бунтовници поддржани од западот, Исам ал Реис изјави денеска дека тие ќе одбиваат било каква воена помош од Русија се додека земјата продолжува да извршува бомбашки напад врз нивните бази. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека нивните воздушни сили се подговени да им обезбедат покритие на Слободната сириска армија во борбата против Исламската држава. Но, според Реис, тие не ја одбиваат понудата, туку сега немаат потреба од таква помош.

XS
SM
MD
LG