Достапни линкови

Едроган:Нема да дозволиме Курдите да ја заземат северна Сирија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека тие нема да дозволат курдските групи да ја преземат контролата на северна Сирија. Ердоган зборувајќи во североисточна Турција вчера го осуди поврзувањето на сирискиот град Тел Абјад минатата недела во автономна политичка структура создадена од Курдите.
Се што сакаат да ја зазедат северна Сирија целосно, рече Ердоган додавајќи дека под ниту едни околности тие нема да го дозволат тоа. Турција е вознемирена поради напредокот на Курдите во заземањето на територии во Сирија, стравувајќи дека тоа може да предизвика сепаратизам кај нивното курдско малцинство.

XS
SM
MD
LG