Достапни линкови

Западните лидери со предупредување до Косово


Западните лидери предупредија дека повторните потези на опозициските пратеници со цел да ја опструираат работата на косовскиот парламент преку пуштање на солзавец во зградата ја повредуваат балканската нација. Жак Миниане, првиот човек на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд при посетата на Приштина вчера рече дека ММФ се загрижени дека ова може да ја загрози довербата на инвеститорите кон Косово. Според него овие одложувања на изгласувањето на важното законодавство, се критични за владината економска реформска агенда. Во јуни Косово постигна договор со ММФ за заем од 204 милиони американски долари а услов е постигнување на економски реформи кои треба да се усвојат во собранието. САД, еден од најголемите поддржувачи на младата држава, соопштија дека постојaните опструкции од опозициските пратеницинегативно ќе влијаат врз косовските амбиции за интеграција во Европската унија.

XS
SM
MD
LG