Достапни линкови

Самоопределување пушти солзавец во косовскиот Парламент


Солзавец во косовскиот Парламент.

Косовското движење „Самоопределување“ повторно пушти солзавец во Парламентот во Приштина во знак на протест против Бриселските спогодби со Србија и од спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора. По нападот биле евакуирани пратениците и персоналот на Парламентот.

Од движењето соопштија дека пуштиле солзавец и во кабинетот на претседателот на Парламентот, Кадри Весели. Косовската опозиција ја предупреди Владата да не свикува нова парламентарна седница додека спогодбите не бидат повлечени.

XS
SM
MD
LG