Достапни линкови

Меркел-Договорот на ЕУ со Украина не е против Русија


Германскиот канцелар Ангела Меркел.

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави денеска дека договорот на ЕУ за слободна трговија со Украина не е против Русија. Таа на германско-украинската економска конференција во Берлин порача и дека нејзината земја сака да има добри економмски односи и со Украина и со Русија. Договорот за асоцијација меѓу ЕУ и Украина беше потпишан во минатата година. Меркел ја повика Украина да продолжи со економските реформи и да се справии со корупцијата и влијанието на олигарсите во земјата.

XS
SM
MD
LG