Достапни линкови

Обама сака поблиски односи со Пакистан


Американскиот претседател Барак Обама со пакистанскиот премиер Наваз Шариф.

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сака поблиски односи со Пакистан. Тој пред средбата со пакистанскиот премиер Наваз Шариф во Белата куќа порача и дека двете земји имаат долготрајно пријателство не само на безбедносни прашања, туку и за научни и економски работи. Американските власти соопштија дека во фокусот на разговорите ќе биде финансиската помош за Исламабад и преговорите за воспоставување мир во Авганистан.

XS
SM
MD
LG