Достапни линкови

Русија до 2018 со воена единица на Арктикот


Рускиот министер за одбрана Сегеј Шоигу

Рускиот министер за одбрана Сегеј Шоигу изјави денеска дека неговата земја трајно ќе распореди воена единица на Арктикот до 2018 година. Русија за прв пат најави дека ќе распореди трупи на Арктикот во 2008 година. Според Шоигу, земјата веќе гради неколку бази на Арктикот, а реновира и шест воздушни бази од советската ера. Русија ја зголемува воената инфраструктура на Арктикот како дел од новата поморска доктрина, според која регионот претставува врвен приоритет поради минералните богатства и стратешкката важност.

XS
SM
MD
LG