Достапни линкови

Путин против политизација на спортот


Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин побара меѓународни мерки со цел спречување политиката да се меша во спортот. „Идеалите и принципите на спортот често пати стануваат заложници на политички опортунизам“, изјави тој на средбата на Меѓународниот олимписки комитет во Москва. Русија е домаќин на Светското фудбалско првенство во 2018 година, а во последно време зачестија барањата за бојкотирање на првенството поради инволвираноста на Москва украинската криза.

XS
SM
MD
LG