Достапни линкови

Бајден нема да се кандидира на претседателските избори


Американскиот потпретседател Џо Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден изјави дека нема да се кандидира за претседател на изборите во наредната година. Тој ја соопшти веста на пресконференција во Белата куќа на која присуствуваа и неговата сопруга Џил и американскиот претседател Барак Обама.

Според него, смртта на неговиот син имала влијание во донесувањето на одлуката, бидејќи тој не бил подготвен за емоционалната жртва која била потребна за претседателска кампања. Поранешниот државен секретар на САД Хилари Клинтон, во моментов е водечки кандидат на Демократската партија за изборите.

XS
SM
MD
LG