Достапни линкови

Лавров ќе оствари средба со Кери за Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери.

Руските власти соопштија дека министерот за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери се согласиле да остварат средба со нивните колеги од Турција и Саудиска Арабија во Виена в петок со цел да разговараат за кризата во Сирија. Според властите, Лавров и Кери денеска телефонски разговарале за ситуацијата во Сирија во контекст на подготовките за Винеа. Сирискиот претседател Башар ал Асад вчера беше во посета на Москва каде се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG