Достапни линкови

Косово поблиску до членство во УНЕСКО


Извршниот одбор на УНЕСКО гласаше позитивно за Косово да стане полноправна членка на организацијата и покрај силното противење од страна на Србија. Понудата за членство ќе биде ставена на конечно гласање на конференцијата на УНЕСКО која ќе се одржи наредниот месец. Косово прогласи независност од Србија во 2008 година. Но, Србија и натаму се противи на било какво меѓународно признавање на независноста на Косово.

XS
SM
MD
LG