Достапни линкови

Унгарија нема да отвори коридор за мигрантите


Унгарските власти немаат намера да отворат било каков коридор за мигрантите и бегалците кои се обидуваат да стигнат до западно европските земји. Владиниот портпарол, Золтан Ковач ја даде изјавата по средбата на министрите за внатрешни работи од Хрвтаска, Словенија, Австрија и Унгарија во Виена. Унгарија ја затвори јужната граница со Србија и Хрватска со цел да го спречи приливот на мигранти во земјата. Според него, Унгарија е јасна по тоа прашање дека нема да дозволи отварање на коридор на границата за да им обезбеди слободен транзит на мигрантите во шенген зоната.

XS
SM
MD
LG