Достапни линкови

Бан Ки Мун се сретна со палестинскиот претседател Абас


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун за време на средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас.

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун за време на средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас во градот Рамалах на Западниот брег повика да запре насилството во регионот. Абас изјави дека младите Палестинци не сакаат насилство, но недостигот од политички хоризонт и надеж за иднината, како и економските потешкотии довеле до таква ситуација.

Бан ки Мун порача дека ги поддржува сите напори за да се создадат услови за да се овозможат значајни преговори. Но, според него, Палестинците и Израелците треба да изберат мир, а не насилство.

XS
SM
MD
LG