Достапни линкови

Илиеску обвинет за воени злосторства


Романското јавно обвинителство покрена обвинение против поранешниот претседател на земјата Јон Илиеску за злосторства против човештвото. Судот соопшти дека Илиеску се товари за смрт на три и повреда на четири лица за време на судирите на рударите со демонстрантите на антивладините протести во јуни 1990 година. Илиеску ги негира обвинувањата.

XS
SM
MD
LG