Достапни линкови

Балкански самит во Брисел за мигрантската криза


Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер за 25 овој месец свика вонреден самит во Брисел на кој ќе се разговара за мигрантската криза во Западен Балкан. Од неговиот кабинет денеска е соопштено дека лидерите на Австрија, Бугарија, Хрватска, Германија, Грција, Унгарија, Романија и Словенија ќе се состанат со нивните колеги од Македонија и Србија. УНХЦР деновиве соопшти дека нема никакви знаци за намалување на мигрантскиот бран и покрај тоа што се ближи зимата.

XS
SM
MD
LG