Достапни линкови

ЕК-Насилството не е одговор на бегалската криза


Портпаролката на Европската комисија, Мина Андреева изјави денеска дека насилството никогаш не е одговор на бегалска или друга криза, во која луѓето ги минуваат границите. Според неа, продолжува истрагата за утврдување на фактите, како одговор на прашање поврзано со минатонеделниот инцидент кај бугарскиот град Средец. Таа ја потенцира потребата од примена на билатералните договори за реадмисија на Турција со Бугарија и Грција.

XS
SM
MD
LG